• Aktualności

            • ZAKWITŁY KASZTANY – MATURĘ CZAS ZACZĄĆ!

            • Drodzy Maturzyści!

              Za Wami cztery lata nauki, zdobywania i pogłębiania wiedzy, pisania wypracowań, syntez, rozwiązywania skomplikowanych zadań matematycznych, mierzenia się z próbnymi arkuszami maturalnymi a wszystko po to, żeby ZDAĆ. ZDAĆ MATURĘ. Dobrze, jak najlepiej, świetnie... I tego Wam życzymy – w imieniu dyrekcji, grona pedagogicznego i Waszych młodszych kolegów - niech przez te kolejne dni spełnią się wszystkie Wasze życzenia i oczekiwania pokładane w egzaminach maturalnych. Powodzenia! Trzymamy za Was mocno kciuki!

            • „PODRÓŻ TYSIĄCA MIL ZACZYNA SIĘ OD JEDNEGO KROKU”

            • Wydawałoby się, że ten pierwszy krok rozpoczynający czteroletnią „podróż edukacyjną” w liceum tegoroczni czwartoklasiści uczynili zaledwie chwilę temu.

              Wydawałoby się, że dopiero co byli dziećmi. Zresztą mogli te chwile przeżyć raz jeszcze oglądając się na zdjęciach z czasów dzieciństwa w trakcie programu artystycznego.

              Czas jednak szybko płynie i nastąpił moment zakończenia kolejnej podróży życia – nauki w liceum.

              Uroczyste pożegnanie uczniów klas czwartych miało w tym roku miejsce 26 kwietnia. Tradycyjnie w czasie pierwszej części, podsumowującej cztery lata spędzone w liceum (w tym pierwszy rok naznaczony pandemią i nauką online) wręczone zostały nagrody książkowe dla uczniów, listy gratulacyjne dla rodziców, dyplomy.

              Po części oficjalnej młodsi uczniowie wspierani przez panie: Justynę Szkopińską, Anettę Olejniczak i Agnieszkę Włodarkiewicz, nawiązując do motta przedstawienia, zabrali czwartoklasistów w podróż, której początkiem była wspólna zabawa w piaskownicy a zwieńczeniem nauka w liceum. Nie mogło zabraknąć zdjęć (wspomniane już zdjęcia z dzieciństwa), ale przede wszystkim tych pokazujących chwile spędzone w "Sienkiewiczu". Całość uzupełniły wybrane specjalnie na tę okoliczność piosenki m.in. : „Kto powie mi jak”, „Nie bój się chcieć”

              Pozostaje powiedzieć – Drodzy Absolwenci - W drogę! W kolejną podróż! Z małym przystankiem na maturę, ale to już temat na inny post

            • VI EDYCJA OKRĘGOWEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

            • Od 6 lat w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza organizowany jest konkurs języka angielskiego skierowany do uczniów szkół podstawowych. Z roku na rok rośnie zainteresowanie naszym konkursem i coraz więcej uczennic i uczniów decyduje się sprawdzić swoją znajomość słownictwa, gramatyki, jak również wiedzę o kulturze krajów anglojęzycznych.

              Honorowym patronatem po raz kolejny konkurs objęli: Starosta Łódzki Wschodni - p. Andrzeja Opala i Burmistrz Koluszek - p. Waldemar Chałat.

              Test przeprowadzony został, podobnie jak w latach ubiegłych, w dwóch etapach.

              W tym roku do I etapu w macierzystych szkołach przystąpiło blisko 200 uczniów z 11 szkół podstawowych. Do II etapu zakwalifikowało się natomiast 25 uczestników. Ciekawostką jest, że uczniowie nie rozwiązywali testu w sposób tradycyjny, ale z wykorzystaniem smartfonów poprzez aplikację Quizizz.

              Zwycięzcami ostatecznie okazali się:

              I miejsce - Mikołaj Pałyga - SP nr 2 w Brzezinach

              II miejsce - Nikola Ekert - SP nr 2 w Koluszkach

              III miejsce - Stella Pruszyńska - SP nr 1 w Koluszkach

              Wyróżnieni otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe, przydatne również w nauce języków obcych, ufundowane przez Powiat Łódzki Wschodni oraz Miasto Koluszki.

              Zwycięzcom, ich rodzicom oraz nauczycielom języka angielskiego serdecznie gratulujemy.

              Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Było nam bardzo miło gościć Was w murach naszej szkoły.

              Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu już za rok.

            • ZA NAMI DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

            • Historyczny Escape Room, ścianka wspinaczkowa, wizyta w obserwatorium astronomicznym, szybka podróż do najpiękniejszych miejsc Francji i Hiszpanii, quizy językowe, ciekawostki biologiczne i geograficzne, doświadczenia chemiczne i fizyczne, a także zadania matematyczne, za rozwiązanie których można było dostać „talon” na piątkę w nowym roku szkolnym – to niektóre z atrakcji przygotowanych na Dzień Otwartych Drzwi, który w tym roku przypadł w naszej szkole na 11 kwietnia.

              Odwiedzających nas ósmoklasistów i ich rodziców oprowadzali po szkole i udzielali odpowiedzi na pytania uczniowie liceum. Nasi goście mieli też okazję porozmawiać z nauczycielami, dopytać o poszczególne klasy i rozszerzenia, zasięgnąć informacji w „Biurze porad uczniowskich” oraz obejrzeć prezentację dotyczącą szkoły i jej oferty na przyszły rok.

              Czekał też na nich słodki poczęstunek w przygotowanej specjalnie na tę okazję kawiarence, z której dochód zostanie przekazany na rzecz dzieci ze szkoły w Kenii w ramach realizowanego w szkole projektu.

              Bardzo dziękujemy wszystkim ósmoklasistom za wizytę w naszej szkole. Życzymy Wam powodzenia na egzaminach i raz jeszcze zapraszamy do kontynuowania nauki w naszym liceum.

              Pamiętajcie – AKCJA REKRUTACJA RUSZA JUŻ W NAJBLIŻSZY PONIEDZIAŁEK 22 KWIETNIA.

              Serdeczne podziękowania dla Koluszkowska Stacja Kosmiczna za pomoc przy organizacji Dnia Otwartych Drzwi

            • PRAWDZIWA LEKCJA DZIENNIKARSTWA

            • W środę, 17 kwietnia mieliśmy okazję gościć w naszej szkole panów: Michała Zabłockiego – poetę, autora tekstów piosenek, scenarzystę, reżysera, producenta spektakli i widowisk muzycznych, oraz Czesława Mozila – muzyka, piosenkarza, kompozytora i aktora. Uczniowie klasy 2C o profilu humanistycznym, mieli szansę wcielić się w rolę dziennikarzy przeprowadzających wywiad i zadawać pytania dotyczące m.in. życia, wspomnień, twórczości oraz dalszych planów i marzeń zaproszonych artystów, na które chętnie nasi goście odpowiadali. Spotkanie było inspirujące, pełne pozytywnych emocji i refleksji.

              Za możliwość zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia i poznania twórców, serdecznie dziękujemy panu Mateuszowi Winklowi z Mania Studio w Koluszkach.

            • WIELKANOC – NAJPIĘKNIEJSZA HISTORIA O MIŁOŚCI

            • 27.03, w przeddzień przerwy świątecznej, odbył się w naszej szkole apel z okazji Świąt Wielkanocnych, przygotowany przez uczniów pod okiem p. Katarzyny Wójcik i p. Katarzyny Łyskowicz. Na scenariusz przedstawienia złożyły się piękne piosenki i teksty krótkich opowiadań, z których każde niosło przekaz a jego najważniejszym celem było przypomnienie o istocie naszego człowieczeństwa, w którego centrum znajduje się nie tylko zdolność do samoświadomości, doskonalenia, rozumowania, ale przede wszystkim do rozumienia drugiego człowieka, empatii i miłości. No właśnie – miłości. W końcu Święta Wielkanocne to najpiękniejsze opowiadanie o Miłości – Miłości Boga do człowieka, Miłości silniejszej nad cierpienie i śmierć.

              Po apelu głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała i pogratulowała uczniom pięknego występu oraz złożyła życzenia świąteczne dla całej społeczności szkolnej.

            • KIERMASZ DLA MARTYNY

            • 19 marca w naszej szkole odbył się kiermasz słodkości, którego celem była zbiórka pieniędzy dla chorej na zespół Retta 3-letniej Martynki z Pabianic. W organizację kiermaszu włączyło się ponad 50 uczniów. W czasie akcji zebrano 1647,47 zł. Za każdy dar serca serdecznie dziękujemy – również naszym młodszym kolegom i koleżankom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach, którzy licznie wsparli naszą inicjatywę.

              Kiermasz zorganizowali uczniowie z nieformalnej grupy charytatywno-ewangelizacyjnej „Serce na dłoni” pod kierunkiem pani Katarzyny Pryputniewicz.

            • Wizyta klasy z SP w Różycy

            • Cieszymy się, że odwiedziła nas kolejna klasa ze SP w Różycy wraz z wychowawczynią. Jest nam niezmiernie miło, ponieważ Pani Dorota Wilkowiecka pracowała wcześnie w I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach

            • DNI OTWARTE I TARGI EDUKACYJNE NA POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ

            • Dnia 14 marca, uczniowie klasy 3A i 2B wraz

              z nauczycielami p. Edytą Szeleszczyk, p.Katarzyną Sobiesiak oraz p. Emilią Felkiewicz, uczestniczyli w Dniu Otwartym organizowanym przez Politechnikę Łódzką. Uczelnia przygotowała dla odwiedzających ją gości ponad 60 wykładów, warsztatów, pokazów, doświadczeń i laboratoriów. Podczas wydarzenia, można było odwiedzić stoiska wszystkich wydziałów i jednostek Politechniki Łódzkiej, zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni, wymaganiami rekrutacyjnymi, obejrzeć prezentacje uczelnianych kół naukowych działających na poszczególnych wydziałach, wysłuchać interesujących wykładów oraz wziąć udział w licznych konkursach. Licealiści uczestniczyli m.in. w wykładach: „Szachy z bakteriami”, „Gra w kolory, czyli czy rozmiar ma znaczenie. Rzecz o kropkach kwantowych i nie tylko”, „Co łączy żelki, naukę i przyjaźń”, a także wzięli udział w prezentacji robotów przemysłowych, zdobyli również praktyczne wskazówki jak tworzyć gry komputerowe.

            • LICEALIŚCI Z WIZYTĄ NA UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM W ŁODZI

            • Dnia 13 marca, uczniowie klasy 3b pod opieką

              p. Katarzyny Łyskowicz oraz p. Katarzyny Sobiesiak, wzięli udział w Drzwiach Otwartych na UMED 2024, które odbyły się w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

              UMED przygotował dla zwiedzających wiele atrakcji m.in. MEGA Warsztat szycia chirurgicznego, warsztaty kapilaroskopii, laparoskopii, cewnikowania, gipsowania, badania ginekologicznego i przyjmowania porodów. Licealiści wysłuchali wykładu o prawdach i mitach w medycynie sądowej oraz poznali dzień z życia studenta kierunku wojskowo-lekarskiego.

              Uczestnictwo w Drzwiach Otwartych było dobrym momentem do porozmawiania z pracownikami, członkami organizacji studenckich i kół naukowych, którzy opowiedzieli o tym jak przebiegają studia, w jaki sposób studenci mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, jakie są perspektywy zawodowe oraz czym zajmują się różne zawody medyczne. Była to też doskonała okazja, aby poszerzyć wiedzę z zakresu medycyny, a także zwiedzić działające na uczelni laboratoria i pracownie.

              Do zobaczenia za rok – już jako studenci.

            • Okręgowy Konkurs Języka Angielskiego

            • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach organizuje już po raz szósty Okręgowy Konkurs Języka Angielskiego. Konkurs ten adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy pragną zmierzyć się z rówieśnikami sprawdzając swoje kompetencje językowe i wiedzę dotyczącą kultury krajów anglojęzycznych.

               

              Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu.


              Regulamin_konkursu_edycja_VI.doc

            • STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

            • 29 lutego 2024r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów najlepszym uczniom szkół ponadpodstawowych województwa łódzkiego. Wśród wyróżnionych znalazł się uczeń naszego liceum Marcin Pietrzyk (klasa 4A), który w roku szkolnym 2022/2023 uzyskał najwyższą średnią ocen w naszej szkole.

              Gratulujemy Marcinowi i życzymy dalszych sukcesów.

            • TAKI MAMY KLIMAT

            • W tym roku nie mieliśmy okazji nacieszyć się zimą w jej pełnym wymiarze. Nie przeszkodziło nam to jednak w uprawianiu sportów zimowych. Różnica polegała na tym, że wszystko odbywało się pod dachem. Chodzi oczywiście o jazdę na łyżwach, która należy do jednej z ulubionych przez młodzież aktywności sportowych. Wszystkie cztery klasy pierwsze, klasy 2A,B i D oraz 3A razem z wychowawcami i opiekunami, którzy też odważnie wchodzili na lodowisko, skorzystały z możliwości pojeżdżenia na łyżwach. Do odważnych świat należy więc na lodzie można było zobaczyć jeżdżących obok siebie uczniów stawiających pierwsze kroki na lodzie i tych, którzy osiągnęli już bardzo wysoki poziom jazdy na łyżwach. Nie obyło się bez upadków, ale ile było przy tym śmiechu i zabawy wiedzą Ci, którzy na łyżwach byl

            • ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

            • 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Depresja nie patrzy na wiek, wygląd, wykształcenie, charakter, pochodzenie i płeć. To choroba duszy i ciała, która może dotknąć zarówno dzieci, młodzież jak i osoby starsze, na całym świecie. Jeśli obserwujecie u siebie lub innych utrzymujące się objawy smutku, apatii, wycofania, niechęci do życia zgłoście się do osób, które mogą Wam pomóc. Pamiętajcie, że nie jesteście sami ze swoimi problemami i zawsze możecie poprosić o wsparcie. W naszej szkole, w najbliższym otoczeniu są osoby życzliwe, które mogą i chcą pomóc. Jeśli potrzebujecie porozmawiać zwróćcie się do nauczyciela, wychowawcy lub szkolnego specjalisty. Specjaliści w szkole pomogą, pokierują i pokażą drogę, aby uzyskać dalszą pomoc.

              Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu. Obejrzyjcie infografiki, zapoznajcie się z informacjami dotyczącymi depresji.

              Dbajcie o siebie i bądźcie uważni na siebie i innych nie tylko dzisiaj – 23 lutego

            • PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ

            • Tuż przed feriami mieliśmy ogromną przyjemność gościć na balu karnawałowym naszych przyjaciół z: Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Brzezinach, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Koluszkach , Warsztaty Terapii Zajęciowej w Koluszkach. Cieszymy się, że znów mogliśmy się z Wami spotkać.

              Nad przygotowaniem tego wyjątkowego spotkania czuwają od lat p. pedagog Emilia Felkiewicz i p. Joanna Wojtas, w balu wzięły również udział panie Natalia Jagiełło, Katarzyna Świderek i Aleksandra Wasiak-Długoborska.

              Serdeczne podziękowania za pyszny poczęstunek składamy Pani Elżbiecie Olszyńskiej, (PPHU Zakład Piekarniczy Elżbieta Olszyńska).

              Dziękujemy również wszystkim naszym uczniom, którzy wzięli udział w balu - za zaangażowanie i starania, aby nasi goście bawili się jak najlepiej oraz Michałowi Wawrzeńczykowi za przygotowanie pięknej fotorelacji.

            • AKADEMICKIE TARGI 2024 W ILO W KOLUSZKACH

            • Dnia 15 lutego 2024 roku w naszej szkole odbyły się Akademickie Targi Uczelni Wyższych, Służb Mundurowych oraz Szkół Policealnych. Maturzyści oraz uczniowie klas przedmaturalnych ze szkół średnich w Koluszkach spotkali się z przedstawicielami uczelni z całej Polski. Dzięki temu wydarzeniu, młodzież mogła zapoznać się z bogatą ofertą dydaktyczną, warunkami rekrutacji do uczelni wyższych i szkół policealnych.

              Celem inicjatywy było wspieranie doradztwa zawodowego w regionie oraz propagowanie informacji o szkolnictwie wyższym w Polsce.

              Targi zostały zorganizowane przez Akademickie Inicjatywy pod merytorycznym patronatem Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie.

            • WALENTYNKOWY REKORDZISTA 💖

            • W Dniu Zakochanych Samorząd Szkolny wyszedł z inicjatywą poczty walentynkowej, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. Niezależnie od tego czy jesteśmy zwolennikami czy przeciwnikami obchodzenia tego święta, lubimy okazywać sobie sympatię – zatem skrzynka wypełniła się kartkami i serduszkami, które rozdano później adresatom. Okazało się, że dostarczający walentynkową pocztę musieli na dłużej zatrzymać się w klasie 2A. Powód? Rekordowa liczba walentynek - 23, której adresatem był jeden uczeń. Pozdrawiamy serdecznie Michała Gralca i gratulujemy tak dużego grona wielbicielek